Czy eBay zniszczy Magento?

Na początku czerwca 2011 grupa eBay ogłosiła informację o kupnie firmy Magento, co ma ułatwić konsumentom korzystanie z systemu płatności PayPal i serwisu aukcyjnego eBay w ramach oprogramowania Magento. eBay już wcześniej posiadał dużą część udziałów w firmie z Los Angeles (spostrzegawczy użytkownicy tego oprogramowania na pewno zauważyli wyróżniające się wśród innych rodzajów płatności w panelu administracyjnym logo PayPal), teraz całkowite przejęcie stało się faktem.

Jak to wpłynie na jedną z najpopularniejszych opensource`owych platform do tworzenia sklepów internetowych? Możemy się jedynie domyślać znając historię OpenSolarisa po przejęciu Sun Microsystems przez Oracle.

Magento jest platformą opartą o popularny w środowisku programistów PHP Zend Framework co czyni ją stosunkowo łatwą w rozwoju i modyfikacji, między innymi to sprawia, że stała się tak popularną podstawą do stworzenia dziesiątek tysięcy sklepów internetowych. Dlatego mam nadzieję, że prócz wspierania rozwoju wersji komercyjnej Magento (również tej udostępnianej w modelu SaaS) zachowana zostanie jej gałąź open source i nie odsuną się od niej rzesze programistów, którzy codziennie dopisują do niej wiele przydatnych modułów.

Na koniec dodam, że eBay planuje zintegrować Magento z własną platformą – X.Commerce. Szczegóły dotyczące tego projektu mają być przedstawione podczas październikowej konferencji X.Commerce Innovate w San Francisco.

No comments

Comments are closed.